Głoski słyszymy, a litery widzimy i piszemy.

Pamiętaj, że dwuznaki "sz", "cz", "rz", "ch", "dz", "dź", "dż", mimo że składają się z dwóch liter, są pojedynczymi głoskami, tak samo jak "ż", "h", "ś" i "ź", bo słyszymy je jako jeden dźwięk.

 

Pamiętaj!
SYLABY wy-klas-ku-je-my
GŁOSKI - słyszymy i wypowiadamy jako poszczególne dźwięki w wyrazie. Wyliczamy je na palcach.
LITERY - widzimy w zapisie i przeliczamy znaki. W przypadku liter dwuznaki "rz", "ch", "zi", "si" liczymy jako dwa znaki, czyli dwie litery.


Uwaga, "i" jest liczone jako osobna głoska, kiedy występuje w wyrazie przed spółgłoską!

Litera "i" zmiękczająca poprzedzające spółgłoski w wyrazach, a liczba GŁOSEK:
Jeżeli litera "i" występuje przed samogłoską, nie oznacza ona głoski, lecz jest tylko znakiem zmiękczenia poprzedzającej ją spółgłoski.
np. w wyrazie SIANO - "si" jest liczone jako jedna głoska, bo występuje przed samogłoską "a" (wyraz ten ma 2 sylaby, 4 głoski, 5 liter, 2 samogłoski).

Jeżeli litera "i" występuje przed spółgłoską lub na początku albo na końcu wyrazu, oznacza samodzielną głoskę (ale jednocześnie zawsze jest znakiem zmiękczenia poprzedzającej ją spółgłoski).
np. w wyrazie SIŁA - "i" jest liczona jako osobna głoska gdyż występuje przed spółgłoską (są tu 2 sylaby, 4 litery i 4 głoski).

Uwaga, poniżej zestaw wyrazów z "i" zmiękczającym poprzedzające spółgłoski zarówno przed samogłoskami jak i przed spółgłoskami! Zwróć na to uwagę przeliczając liczbę głosek i samogłosek w wyrazie.

Poniżej najtrudniejszy zestaw wyrazów do podziału na głoski, sylaby i litery. Zastosuj wszystkie zasady opisane u góry strony. Powodzenia!